LEDEN

1. 1. – V první den nového roku musela hlídka v odpoledních hodinách na ulici Těšínská zakročit proti agresivnímu muži, který si svou zlost nevybíjel jen na odpadkovém koši, který poškodil. Také při tom měl fyzicky napadat nezletilou osobu, a dokonce si troufl na zakročujícího strážníka, se zlou se však potázal, skončil na zemi s pouty na rukou. Muž se bude zodpovídat hned z několika trestných činů. Věc šetří Policie ČR.

8. 1. – Hlídka dostala několik telefonátů o ležící osobě v prostoru zastávky v centru města. Jednalo se o silně podnapilého muže, který nebyl schopen vzhledem ke svému podnapilému stavu se sám o sebe postarat. Muž byl předán do péče přivolané RZS.

14. 1. – Dopravní nehoda mezi třemi vozidly na ulici Těšínská u překladiště se obešla bez vážnějších zranění. Dvě osoby preventivně předány do péče RZS. Na místě zasahovaly všechny složky IZS. Věc šetří Policie ČR.

15. 1. – Hlídka byla přivolána k neshodám mezi dvěma osobami. Po příjezdu na místo museli strážníci ihned poskytnout první pomoc zraněné osobě, která vyskočila z budovy, z výšky několika metrů. Osoba byla při vědomí, hlídkou přiložen krční límec a přikryta termofolií. Předána do péče přivolané RZS. Věc šetří Policie ČR.

15. 1. – Kolem půlnoci si podnapilá osoba ustlala na zemi zastávky na ulici Těšínská. Při zákroku byla vulgární a odmítala uposlechnout výzev. Proto skončila v péči Policie ČR k provedení dalších úkonů.

16. 1. – Oznámení o pohybující se polonahé osobě na ulici Na Sedlácích bylo pravdivé. Osoba byla zmatená a vzhledem ke svému zdravotnímu stavu předána do péče RZS, se kterou odmítala spolupracovat. Hlídka proto asistovala při převozu do nemocnice.

21. 1. – Kolem půl druhé ráno došlo na rondelu k dopravní nehodě osobního vozidla. Řidič při jízdě nezvládl řízení, projel rondelem, přitom poškodil dopravní značení a svodidla. Svou roli v tomto případě sehrál alkohol. Na místě zasahovali hasiči. Věc si převzala Policie ČR.

Beseda strážníků v DPS

Seniorům je ze strany MP Šenov věnována velká pozornost. Proto jsme zavítali mezi seniory do DPS, kde jsme je v rámci preventivní besedy seznámili s BESIP a informovali o bezpečnosti doma i na ulici. Dále proběhla prevence na téma šmejdi a podvodná jednání (telefon, internet), jak se zachovat v různých situacích a seznámení, kdy se obrátit na městskou policii. Seniorům byly rozdány reflexní prvky, které nejen zdobí, ale jsou dobře viditelné. Dále obdrželi osobní alarmy, které svým hlukem o síle 90 dB dokáží přivolat blízkou pomoc a upozornit tak na problém (pád na zem, uklouznutí). Městská policie děkuje všem zúčastněným a těší se na další spolupráci.

Šenovští strážníci se školí v poskytování první pomoci

Kurzem první pomoci a dalšími výcviky postupně projdou všichni strážníci. Musí být schopni nejen zakročit, ale také v případě potřeby poskytnout první pomoc a prvotní ošetření zraněným osobám do příjezdu rychlé záchranné služby. Na ulici se strážníci často setkávají se zraněnými

osobami, ke kterým povolávají zdravotníky. Do jejich příjezdu je prvotní ošetření zraněného často pouze na nich. Strážníci se ve své každodenní praxi dostávají do různých situací. Výjimkou nejsou případy, kdy jsou zúčastnění lidé pod vlivem alkoholu, což strážníkům poskytování první pomoci komplikuje. Zároveň se musí vyrovnat s emocemi přihlížejících nebo „čumily“, kteří místo pomoci si vše natáčejí na mobily.

Strážníci MP Šenov spolupracují s Městskou policií F-M

Městská policie Šenov pokračuje v přípravě a realizaci programu prevence dětí a mládeže s cílem oslovit a informovat co nejširší množství této populace. Strážníci MP Šenov se společně s Městskou policií F-M zúčastnili školení dětí v prevenci dopravy. Pro děti připravujeme dopravně preventivní program, který má za cíl snížit počty a následky nehod dětí na pozemních komunikacích. Děti se spolu se strážníky budou učit, jak se bezpečně chovat na ulici a vyplní si vědomostní kvíz, pro ty menší jsou pak připraveny omalovánky. Spolu s BESIP se zaměříme na vzdělávání dětí v oblasti bezpečné a správné cyklistiky.